Tak, tak … to ta Michalina …
Michaliny Wisłockiej związki z Naramą
W Kronice Szkoły Powszechnej w Naramie, we wpisie dotyczącym roku szkolnego 1939/49 jest następujący wpis, że nauczycielem w Naramie „został mianowany z dniem 9 lutego 1940 roku Pan Jan Braun, nauczyciel z Łodzi”
Otóż warto zaznaczyć, że Jan Tymoteusz Braun przed wojną był nauczycielem i kierownikiem Szkoły Powszechnej Nr 30 przy ul. Wspólnej w Łodzi, a jego żona Anna udzielała lekcji języka polskiego i prowadziła dom. Jako kierownik szkoły miał przydzielone mieszkanie służbowe. Mieli synów Andrzeja i Jana oraz córkę Michalinę. W czasie wojny Niemcy wysiedlili z mieszkania całą rodzinę i wywieźli do Krakowa, do Generalnego Gubernatorstwa. Następnie Jan Braun został skierowany do Naramy aby objąć stanowisko nauczyciela.
W Naramie do końca wojny mieszkał z żoną i synami, natomiast córka Michalina wyszła za mąż za Stanisława Wisłockiego (biologa) i wyjechała z nim do Warszawy. Obydwoje pracowali w jednym z Warszawskich szpitali. W miarę możliwości odwiedzała też rodziców i braci w Naramie, o czym świadczy przynajmniej jedna podpisana fotografia (druga też prawdopodobnie również zrobiona w Naramie).
Tak, tak, oczywiście chodzi o TĘ Michalinę Wisłocką, urodzoną 1 lipca 1921 w Łodzi a zmarłą 5 lutego 2005 w Warszawie, lekarce ginekolżce i doktorze nauk medycznych, która zapisała się w świadomości Polek i Polaków jako autorka książek o seksuologii, zwłaszcza wydanego w 1976 roku popularnonaukowego poradnika seksuologicznego pt. „Sztuka kochania”.
Warto też zaznaczyć, że Andrzej Braun, urodzony 19 sierpnia 1923 r był znanym polskim pisarzem, poetą i reportażystą i prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w latach 1990–1993).
Natomiast Jan Braun, urodzony 15 maja 1926 roku był profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, lingwistą, filologiem klasycznym i orientalny, wybitnym znawcą języka gruzińskiego i badacz języków Wschodu Starożytnego, zwłaszcza języka sumeryjskiego.
(za: Krzysztof Tomasz WITCZAK, Jan Nepomucen Józef Braun (1926–2015), filolog klasyczny, orientalista, kartwelista, sumerolog, wyd: Collectanea Philologica XXIV, Nr 24 (2021): Ad fontes. Tradycja antyczna i jej recepcja, a także wikipedia hasło "Wisłocka").
Zbigniew S. Grzyb