Kronika czyli co mieszkaniec Nramy wiedzieć powinien
 
 

Rys historyczny Naramy
(czyli, co każdy mieszkaniec  - i nie tylko - wiedzieć powinien)
-8-
Strony: 0  1  2   3  4  5   6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17
 
1442—70r. - właścicielem głównej części Naramy jest Andrzej Połukopek z Naramy, herbu Nowina (zm. 1471), syn Jana Połukokopka, brat Katarzyny, żony Jana Orlasza z Mniszowa, mąż Anny córki Tomasza Pszonki z Więcławic, ojciec Jana i Bernarda, Walentego i Stanisława oraz Doroty, żony Stanisława Skierki ze Szczodrkowic.
 
1470 r.- Jan Długosz w swoim dziele „Liber beneficjorum diecensis cracoviensis” (Księga dóbr diecezji krakowskiej) z 1470 roku pisze, że „Et primo habet decimam manipularem in Narama sub parochial ecclesiae de Korzkyew sita, cuius haeres Andreas Naramsky, nobilis de domo Nowina. In qua sunt tres cum medio lanei cmethonales, item una taberna habens agros specials, de quibus omnibus solvitur decimal manipularis pro vicaria praefata et per incolas propriis corribus ducitur in horreum a vicario eligendum, et solvent decimam canapi per quatour ierugas et valor decimae aestimatur ad quatuor marcas. Item est ibi una curia militaris, quae de agris suis praedialibus decimat plebano et ecclesiae in Korzkew.” Czyli, że w Naramie były 3 łany kmiece i karczmą z rolą, dające dziesięcinę prebendzie Łątkowskiej przy katedrze krakowskiej. Natomiast dwór (curia militaris) i łany folwarczne dawały dziesięcinę plebanowi wsi Kokrzwi. Dziedzicem wsi był Andrzej Naramski herbu Nowina. Warto zwrócić uwagę, że Długosz również podkreśla, że Narama była „una curia militaris” a więc osadą obronną.
 
1471r. - po śmierci wspomnianego wyżej Andrzeja Połukopka Naramskiego (Andreas Naramsky, nobilis de domo Nowina - obecnie patron Placu w Naramie) schedę po nim przejmują jego synowie Bernard, Jan, Walenty, Stanisław oraz córka Dorota. Równocześnie Stanisław Narębski z Naramy, jest dziedzicem Rudna Wielkiego, Szczodrkowic (par. Smardzowice) i Garlicy Dolnej (obecnej Górnej Wsi) i mężem Beaty c. Mściwoia z Wyszogrodu (zm. przed 1530), wdowy po zaginionym na wyprawie mołdawskiej Zygmuncie Zagórskim i ojcem Stanisława, Jana i Mikołaja dziedziców Garlicy Dolnej (Górnej Wsi), Rudna Wielkiego i Szczodrkowic. Stanisław stał się dziedzicem Rudna, Garlicy Dolnej i Szczodrkowic przez swoją żonę Beatę.
 
1478 r. - Mikołaj hebu Kownia, z Kończyc zwanych wcześniej również Kuńczycami w 1479 roku zabija (morduje) Jana Półukopka Naramskiego herbu Nowina, dziedzica Naramy. Jan Naramski z Naramy herbu Nowina, jest synem Andrzeja Połukopka z Naramy, był studentem Uniwersystetu Krakowskiego, jest starszym bratem Bernarda, Walentego i Stanisława oraz siostry Doroty i mężem Katarzyny Gaszowcowej wdowie po dr. Piotrze Gaszowcu z Garlicy Górnej (obecnej Górnej Wsi). Niestety tenże Mikołaj, z nieznanych na razie powodów zabijając Jana z Naramy, „okrywa się niesławą”. Zatem można podejrzewać, że nie był to pojedynek a było niehonorowe zabójstwo, ponieważ w okresie średniowiecza pojedynki zostały wpisane do ówczesnych kodeksów prawnych i uznane np. za środek dowodowy w przewodzie sądowym (tzw. pojedynek sądowy, lub Sąd Boży). Chociaż w opisywanym okresie pojedynki były ograniczane przez prawo, to jednak zwycieżca pojedynku przeprowadzonego zgodnie z regułami nie „mógł okryć się niesławą”.
 

Strony: 0  1  2   3  4  5   6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17