Kronika czyli co mieszkaniec Nramy wiedzieć powinien
 
 

Rys historyczny Naramy
(czyli, co każdy mieszkaniec  - i nie tylko - wiedzieć powinien)
-2-
Strony: 0  1  2   3  4  5   6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17
 


14 - 13 tys. lat p.n.e.
– w Europie wytworzyła się mutacja tworząca haplogrupę krwi R1a1. Dzięki badaniom haplogrup wiemy, że to pod względem śladów zapisanych w naszym DNA wyraźnie odróżniamy się od reszty mieszkańców naszego kontynentu. Z R1a1 zaś ok. 7 tys. lat. p.n.e. wyłoniła się haplogrupa R1a1a7 zwana „polską” ponieważ ok. 60% mieszkańców naszego kraju obecnie ma tę haplogrupę, a najwięcej nisicieli tej grupy znajduje się na terenach wokół Krakowa. Wykopaliska wskazują, że część naszych przodków mieszkała nad Wisłą już co najmniej 7 tys. lat temu. Historycy nadal się spierają czy to byli Pra-słowianie, czy Słowianie podbili te plemiona i narzucili im swój język. Jak było, to było, ale można śmiało powiedzieć, że od dawna jesteśmy u siebie.
 
  13-12 tys. lat p.n.e. – w okolicznych jaskiniach nie zachowały się żadne ślady rysunków z okresu paleolitu. Jedynym odkrytym przejawem sztuki człowieka z tego okresu jest tylko zdobnictwo narzędzi, związane z kulturą magdaleńską. Najbardziej reprezentatywnych materiałów tej kultury w Polsce dostarczyły badania Jaskini Maszyckiej w Dolinie Prądnika, będącej jednym z najbardziej na wsch. wysuniętych stanowisk tego typu.
 
8-5,5 tys. lat p.n.e. - W mezolicie czyli środkowej epoce kamienia, ok. nastąpiła wyraźna ewolucja używanych narzędzi, polegająca na ich zdrobnieniu czyli tzw. mikrolityzacji. Mikrolity, długości 2-3 cm, o kształtach geometrycznych - romby, trapezy, trójkąty - służyły jako groty strzał w polowaniach na drobną zwierzynę i ptactwo wodne oraz jako części zbrojące inne narzędzia. O pobycie ludności mezolitycznej w naszym rejonie świadczą nieliczne wyroby krzemienne ze Smardzowic.
 
5500 lat p.n.e. – w Naramie jest dziewięć stanowisk archeologicznych z okresu neolitu w Europie Środkowej, (wedle „Gminny program opieki nad zabytkami gminy iwanowice na lata 2014-2017”) Neolit (gr. néos „nowy” i líthos „kamień”) jest to okres w historii Ziemi, tzw. młodsza epoka kamienia czy też epoka kamienia gładzonego. Poprzedzał epokę brązu. Do cech charakterystycznych tego okresu zaliczamy uprawę roślin i hodowlę zwierząt oraz stałe osady. Stanowiska archeologiczne nie tylko w Naramie, ale w okolicach (Ojców, Iwanowice, Sąspół, itd.) odkryły m.in. kopalnie i pracownie krzemieniarskie, które dostarczyły bogatego materiału dowodowego reprezentującego kilka kultur neolitycznych (ceramiki wstęgowej rytej, lendzielskiej, pucharów lejkowatych, ceramiki promienistej). Ojcowskie jaskinie służyły za czasowe schronienie przybyszom, zwłaszcza grupom "górników", przybywających po krzemień z oddalonych osad, m.in. z doliny Wisły pod Krakowem. Krzemień z okolic Ojcowa znany jest w tej epoce na terenie Moraw, Słowacji i Węgier.

 
Strony: 0  1  2   3  4  5   6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17