Kronika czyli co mieszkaniec Nramy wiedzieć powinien
 
 

Rys historyczny Naramy
(czyli, co każdy mieszkaniec  - i nie tylko - wiedzieć powinien)
-6-
Strony: 0  1  2   3  4  5   6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17
 
Przełom lat 1100/1200 r. - w wielu miejscach wokół Krakowa, zwłaszcza nad rzekami powstawały osady ludzkie zwane siołami lub siodłami. Składały się z pojedynczych lub co najwyżej z kilku dworzyszcz. Charakteryzowała je chaotyczna i nieuporządkowana zabudowa. Do nich przylegały grunty zwane źrebami których role ułożone były szachownicę. Początkowo sioła te nie posiadały własnych, charakte rystycznych nazw. Początkowo nazywano je, uzywając nazw związanych z naturalnymi, charakterystycznymi obiektami na terenie, np. naz rzek, takich jak Dłubnia, czy Garlica. W przypadku rzeki Dłubnia, jej nazwą określano ówcześnie np: Imbramowice, Ściborzyce, Wysocice, Grzegorzowice, Sieciechowice, Iwanowice, Wilczkowice, Michałowice, Kończyce, Raciborowice. W latach 1198 - 1227 określono w ten sposób osadę Michałowice, w 1212, roku osadę Raciborowice, w latach 1225, 1228, 1229, 1253, 1275 wieś Imbramowice, w latach 1228–1229 osadę Iwanowice, w roku 1229 wieś Sieciechowice. Wraz z rozbudową siół i wzrostem liczby mieszkańców, pojawiały się pomyłki dotyczące ich identyfikacji w wystawianych dokumentach. Aby tego uniknąć zaczęły się pojawiać dodatkowe określenia, którymi były zwykle imiona aktualnych dziedziców. Dlatego z „Dlubna Ratyborii” wyłoniły się Raciborowice (od Racibora), z „Villa Iwanij filii Setheslai de Dlubna” - Iwanowice (Iwo), itd. I tak większość wsi w naszej okolicy swoje nazwy, zwane patronimicznymi, wzięły od dziedzin potomków Imbrama, Ścibora, Wysoty, Grzegorza, Sieciecha, Iwana (Iwona), Wilczka, Kunka, Janusza, Przybysława czy Maszka (Marian). I najprawdopodobniej także Narama.
 
1293 r.- Pieczęcie średniowieczne z herbem Nowina należą do wielkich rzadkości, chyba najstarszą jest pieczęć Naciesława z Dobrosułowa właśnie z r. 1293. (obecne woj. wielkopolskie, pow. Leszczyński, gm. Krzemieniewo). Jak już pisałem wcześniej, być może tu właśnie należy szukać źródeł nazwy Narama. Idąc śladem rozumowania, że średniowieczne nazwy miejscowości brały nazwę od swoich rycerskich założycieli, udało mi się w starych dokumentach źródłowych znaleźć rycerzy o imieniu Naram (np. Naram z Sędzina i Chowanówka. Naram z Rosnowa, Naram z Wróblewa , Naram z Naramowic, Naram z Wielżyna, Naram z Sierosławia), większość z tych miejscowości należy na Ziemi Wielkopolskiej i właśnie tam imię Naram było niezwykle popularne. Część z zajmujących się tym tematem twierdzi co prawda, że pierwotna nazwa Naramy to Naręba. Trudno znaleźć w słownikach słowo „naręba”, aby cokolwiek znaczyło. Nie wiem też skąd niby miało się pojawić nazwisko Narębski, aby od niego wzięła nazwę wieś Naręba. Przy okazji przypominam jak w oficjalnych dokumentach, na przestrzeni wieków, zmieniała się nazwa naszej miejscowości. I tak idąc po kolei: 1360 Narama; 1388 Narama; 1393 Naram; 1402 Naramma; 1408 Naraba; 1417 Narama; 1419 Naromma; 1427 Naroma; 1429 Naroama; 1437 Narampna; 1439 Narawa; 1440 Naramba; 1458 Narąma; 1470 Narama; 1512 Narema; 1514 Nąrema; 1564 Narebi; 1581Naremba; 1636 Naręba; 1715 Naremba; 1787 Narama; 1818 Narama i tak aż do dziś.
 
1333 r. - na Wawelu Kazimierz Wielki został koronowany na króla Polski. Koronę otrzymuje po swoim ojcu Władysławie Łokietku (1260 – 1333). 20 stycznia 1320 w katedrze wawelskiej arcybiskup gnieźnieński Janisław koronował Władysława Łokietka na króla Polski. Pierwszy murowany zamek wzniósł, lub przebudował, w Osadzie nad Prądnikiem Kazimierz Wielki. Na cześć ukrywającego się niegdyś w dolinie ojca, Władysława Łokietka, nazwał warownię "Ociec u Skały", a ludność z czasem zaczęła mówić tylko Ociec, a później Ojców. Nazwa ta przylgnęła również do wsi znajdującej się u stóp zamku, zwanej wcześniej Osadą nad Prądnikiem.Zamek wybudowano z polecenia króla Kazimierza Wielkiego pomiędzy latami 1354–1370. Zamek po raz pierwszy wzmiankowano w 1370 r., gdy wymieniono w jednym z dokumentów pierwszego burgrabię zamku o imieniu Zaklika (Zaclica burgrauio de Oczecz). Kiedy na przełomie XIII i XIV wieku Wacław II, król czeski, najechał na Polskę i zajął Kraków, prawowity władca, Władysław Łokietek, musiał opuścić swą siedzibę i ukryć się. Na schronienie wybrał trudno dostępną jaskinię, mieszczącą się w Ojcowie, wysoko na stoku Chełmowej Góry. Ponieważ wejście do groty zasłaniała ogromna pajęczyna, a pościg był tuż tuż, Łokietka spuszczono do jaskini po linie. W ten sposób pajęczyna nie została uszkodzona i zmyliła wojska Wacława II, które przyjechawszy pod wejście stwierdziły, że do jamy na pewno nikt ostatnio nie wchodził. Okoliczna ludność, wierna królowi, przynosiła mu jedzenie, które wygnaniec przygotowywał w małej sali - Kuchni. W drugim pomieszczeniu Łokietek miał sypialnię, a w trzecim, Sali Rycerskiej, żołnierze pragnący wesprzeć władcę w odzyskaniu tronu przysięgali mu wierność. Dzięki wieściom ze świata, zbieranym przez mieszkańców Doliny Prądnika, król wiedział co dzieje się w Krakowie i mógł wybrać odpowiedni moment na opuszczenie kryjówki, powrót do miasta i triumfalne odzyskanie korony. Wspomnienie o tamtych wydarzeniach po dziś dzień żyje w pamięci miejscowej ludności, a schronienie króla nazywane jest Grotą Łokietka lub Jaskinią Królewską.Pierwszy murowany zamek wzniósł, lub przebudował, w Osadzie nad Prądnikiem Kazimierz Wielki. Na cześć ukrywającego się niegdyś w dolinie ojca, Władysława Łokietka, nazwał warownię "Ociec u Skały", a ludność z czasem zaczęła mówić tylko Ociec, a później Ojców. Nazwa ta przylgnęła również do wsi znajdującej się u stóp zamku, zwanej wcześniej Osadą nad Prądnikiem.
 
1382-1385 r. - Wojna domowa w Wielkopolsce pomiędzy rycerskimi rodami Grzymalitów i Nałęczów. Konflikt wybuchł w 1382, po śmierci króla Węgier i Polski Ludwika Węgierskiego, jego podstawą były antagonizmy między stronnictwami możnowładców prezentujących odmienne poglądy na kwestię obsadzenia tronu Polski. Był częścią konfliktu politycznego wokół tronu Polski, którego ostateczne wygaśnięcie przyniosła dopiero koronacja Jadwigi na Króla Polski i jej ślub z Władysławem Jagiełłą. Po śmierci Kazimierza Wielkiego w kraju utworzyły się trzy obozy popierające różne wizje obsadzenia tronu — stronnictwo andegaweńskie (francuskie), stronnictwo ziemskie (krakowskie) oraz powstałe najpóźniej stronnictwo mazowieckie, popierające ambicje do tronu księcia mazowieckiego Siemowita IV. Jesienią 1384 Jadwiga przybywa do do Krakowa 15 października została koronowana na Króla Polski. W grudniu 1385 Siemowit IV zawarł rozejm z Jadwigą (de facto z panami małopolskimi), w lutym 1386 do Krakowa przybył Władysław Jagiełło. Arcybiskup Bodzanta ochrzcił go 15 lutego, a koronował 4 marca. Tym samym zakończył się konflikt o sukcesję tronu polskiego, który wywołał wojnę domową.

 
Strony: 0  1  2   3  4  5   6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17