Kronika czyli co mieszkaniec Naramy wiedzieć powinien s_11
 
 

Rys historyczny Naramy
(czyli, co każdy mieszkaniec  - i nie tylko - wiedzieć powinien)
-11-
Strony: 0  1  2   3  4  5   6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17
 
1864 r. - następuje uwłaszczenie chłopów, po powstaniu, władze carskie skonfiskowały majątek karmelitów a zakonnicy musieli opuścić Naramę. Władze carskie nie mogły dokonać kasacji (likwidacji) likwidacji Zakonu, ponieważ Karmelici mieli siedzibę w Krakowie na Piasku (obecnie ul. Karmelicka), a więc już w zaborze austriackim. Proszę zwrócić uwagę, że Narama znajduje się wówczas w okręgu proszowickim.

 
1880 r., - Po konfiskacie majątku Karmelitów został on przez władze carskie sprzedany za 13005 rubli w srebrze. Po sprzedaży część wsi znalazła się w rękach szczodrkowickiego dziedzica Chrzanowskiego herbu korab, a pozostała część należała do kmieci, a więc chłopów nie podlegających dworowi. Następnym właścicielem dworu w Naramie był Józef Russocki z Brzezia, herbu Zadora. Jego żona de domo Chrzanowska, naramski majątek wniosła jako wiano.
 
1918r. - w Naramie została erygowana parafia. Wydzielono ją z macierzystej parafii Korzkiew oraz z parafii Smardzowice, Minoga, Iwanowice i Więcławice. W tym okresie mały kościółek został rozbudowany, aby pomieścić wszystkich, oraz wzniesiona została plebania. XVII – XVIII wiek – posługę duszpasterską pełnią dominikanie i karmelici; 1918 – Biskup kielecki Augustyn Łosiński eryguje parafie; W jej skład oprócz części parafii w Korzkwi weszły miejscowości należące dotychczas do parafii św. Małgorzaty w Smardzowicach, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Minodzie, Trójcy Świętej w Iwanowicach i św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych.
 
1922 r. - staraniem mieszkańców i ówczesnego księdza proboszcza Stefana Marca powstają dwie klasy szkoły w izbach budynku gospodarczego Władysława Kurtyki. Po pożarze Naramy szkołę przeniesiono do budynku organistówki. Aby uzupełnić wykształcenie do siedmiu klas szkoły powszechnej, dzieci uczęszczały do szkoły w Michałowicach. X 1922 r.
 
1926 r. – powstała Straż Ogniowa. Głównym celem było zapewnienie ochrony mieszkańcom w razie pożarów. Wieś była drewniana i gęsto zabudowana, więc ochrona przed ogniem była niezbędna. W latach następnych wybudowano remizę strażacką, która następnie w latach 80/90-tych została rozbudowana, zakupiono samochód pożarniczy i wyposażenie.
 
1928 r. – straż pożarna okazała się niezbędna. Właśnie w tym roku wybuchł wielki pożar, który praktycznie strawił całą, gęsto zabudowaną wieś. Po pożarze, wykorzystując sposobność władze przeprowadziły komasację rozdrobnionych gruntów, co umożliwiło właścicielom nowych działek na budowę nowych gospodarstw i budowę obejść. Wtedy to również sformalizowano istniejące w obiegu przysiółki Naramy: Łaziec, Ustki, Podgórz, Odole, Białe Drzewo, Za Lasem, Kolonia, Zapuszcze, Wielkie Doły, Dębówki, Zapuszcze, Dworska, Księża, Nadlipie, Pod Kopcem, Pod Tuleją, itp., które funkcjonują do dnia dzisiejszego.
 

1933 r.-
Na początku lat 30 XX wieku w Naramie została utworzona Kasa "Stefczyka". Oprócz mieszkańców Naramy do Kasy należeli również mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na fotografii prezentujemy sprawozdanie Kasy za 1933 rok, a także skład Zarządu i Rady Nadzorczej Kasy "Stefczyka" w Naramie.
 
1928 r. - ks. Wacław Ptaszyński (proboszcz Parafii), wspólnie z parafianami zbudował organistówkę, zakupił organy oraz utworzył orkiestrę parafialną. Do 1939 roku orkiestrą dyrygował Władysław Nawrot, w latach 1946-47 Franciszek Czerw, od 1956-72 jego syn Julian Czerw. Następnie Józef Ziębiec, a obecnie Jerzy Piekara.
 
1936 r. – na zebraniu wiejskim rodzi się pomysł budowy szkoły, 3 września 1938 r. – ks. proboszcz Józef Madej poświęca kamień węgielny pod budowę szkoły a w 1945 następuje ukończenie budowy szkoły.
 
1938 r. – dobudowano kaplicę do kościoła według projektu Franciszka Mączyńskiego. Dzięki temu prezbiterium było zamknięte trójbocznie z kaplicą i zakrystią po bokach.


Strony: 0  1  2   3  4  5   6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17